Vrstvenie oblečenia, ako teda vrstviť oblečenie

Každý z nás už dozaista počul o vrstvení outdoorového oblečenia. Avšak fakty môžu byť zastreté nejedným mýtom. Radi by sme teda zhrnuli zásadné poznatky o tom, ako sa efektívne obliekať pri športe, aby ste sa cítili pohodlne, teplo a zároveň neboli premočený potom.

Ako cibuľa inšpirovala outdoorový trend

Ak vyrážate von športovať aj za chladnejšieho počasia, potom dobre viete, že obliecť sa vhodným spôsobom nie je úplne jednoduché. Potrebujete sa chrániť pred chladom a vetrom, ale zároveň potrebujete zostať v suchu a odvetrávať pot. A práve na tento problém vyzrelo funkčné oblečenie a cibuľový princíp.

Ako už sám názov napovedá, cibuľový princíp vychádza z viac tenkých vrstiev oblečenia. Aj keby sme sa nezaoberali funkčnými vlastnostami oblečenia, viac vrstiev znamená viac priestoru pre cirkuláciu vzduchu, ktorý je zahriaty na telesnú teplotu. Preto vám bude v troch tenkých vrstvách teplejšie ako v dvoch hrubších.

1. Vrstva

Funkčná bielizeň
Funkcia: Transport potu od tela vo forme kvapalnej vlhkosti

Funkčná bielizeň je vrstva, ktorá sa oblieka priamo na telo. Jej cieľom je absorbovať a transportovať pot do ďalších vrstiev oblečenia, čím udržuje telo v suchu a teple.
Materiál môže byť ako syntetický (napr. Polartec Power Dry), tak i prírodný (napr. vlna merino). Aj keď vlna neodvádza pot tak dobre ako umelé materiály, hreje aj vo vlhkom stave. Navyše má aj antibakteriálne účinky. Do bielizne sa zvyčajne pridáva elastán alebo podobný materiál, aby sedelo presne na tele.
Do tejto vrstvy spadá klasické i dlhé spodné prádlo, ponožky, tielka aj ľahké tričká s dlhým alebo krátkym rukávom.

2. Vrstva

Mikiny, svetre
Funkcia: Izolácia tela pred chladom a podpora funkcie 1. vrstvy

Úlohou 2. vrstvy je izolovať telo pred chladom a udržať príjemnú telesnú teplotu. Ďalej táto vrstva pomáha transportovať vlhkosť spôsobenú potením organizmu do ďalších vrstiev oblečenia a ďalej do okolia. Materiál môže byť opäť tvorený syntetickými alebo prírodnými vláknami. Najčastejšie sa používajú umelé vlákna, pretože neabsorbujú vlhkosť, ľahko ju transportujú, majú lepšie izolačné vlastnosti a tiež rýchlejšie schnú.
Do tejto kategórie patria mikiny, roláky, svetre a vesty.

3. Vrstva

Bundy, nohavice
Funkcia: Ochrana pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi

Tretia vrstva zastáva ochrannú funkciu – chráni pred dažďom, vetrom a mechanickým poškodením, zároveň by ale mala byť dostatočne priedušná, aby sme sa nekúpali vo vlastnom pote. Parametre vrstvy:

Vodný stĺpec
Vodný stĺpec ukazuje, akému tlaku je materiál schopný odolať, než prepustí vodu. Hodnoty nad 2000 mm sú považované za nepremokavé. Čím vyššie číslo, tým väčšia ochrana pred premoknutím.

Priedušnosť
Súčasne s vodným stĺpcom musíme zhodnotiť aj parametre priedušnosti, ktorá je udávaná ako hmotnosť prepustenej pary za celý deň – 3000 g / m² / 24 hod. Čím vyššia hodnota, tým lepšia priedušnosť.

Bundy

Bundy často uvidíte pod názvom hardshell alebo softshell. Každá má svoje výhody aj nevýhody, preto musíme zhodnotiť, ktorá z nich sa lepšie hodí práve pre vás. Dnes existujú aj hybridné bundy, ktoré sú mäkké a strečové ako softshell, ale majú v sebe laminovanú membránu ako hardshell.

Hardshell bunda
+ Membrána zaručuje nepremokavosť
+ Podlepené švy
+ Kapucňa je zvyčajne súčasťou bundy
– Hadrshell materiál je menej priedušný, teda menej vhodný k aktívnemu športu
– Izolačné funkcia nie je tak dobrá ako u softshellu, takže budete potrebovať teplejšie druhú vrstvu
– Drahší variant

Softshell bunda
+ Bunda je dobre priedušná
+ Softshellové bundy majú zvyčajne podšívku, takže majú lepšie termoizolačné vlastnosti
+ Materiál je mäkký a strečový
+ Lacnejší variant
– Materiál je čiastočne nepremokavý, ale v prudkom daždi prepustí vodu

Do tretej vrstvy oblečenia spadajú bundy, nohavice a vetrovky.

Toto je celá mystika vrstvenie oblečenia. Ak budete nasledovať inštrukcie, nemôžete urobiť chybu. Teraz už by pre vás nemal byť problém kúpiť vhodné oblečenie a skombinovať ho tak, aby ste sa cítili príjemne, teple a v suchu.

Zľava za Váš email

Nezmeškajte zľavy, akcie alebo novinky a ušetrite

10€

Prihláste sa na odber našich noviniek emailom
a získajte zľavový kupón v hodnote 10€ použitelný pri nákupe na 75€.
Kupón nie je možné použiť v kombinácii s ďalšími zľavami.

Odoslaním formuláru potvrdzujem, že som si prečítal zásady spracovania osobných údajov.