Ako sa obliecť na bežky?

Čo je dôležité a aké materiály uprednostniť.

Na bežkách objavíte nový zimný svet, zažijete nepoznané a možno si siahnete aj na dno svojich síl. Bežky sú aj preto veľkým hitom posledných rokov. Bežky zapájajú celý pohybový aparát, zlepšujú koordináciu a zvyšujú kondíciu. Na bežkách môžete prešliapať stopu celými pohoriami. Alebo využiť upravené trate, či okruhy a naložiť si kilometre klasikou alebo korčuľovaním.

Bežkovanie je dynamický a intenzívny šport, pri ktorom organizmus uvoľní množstvo tepla. Oblečenie na bežky by malo preto zaručovať predovšetkým

  • komfortný pohybový rozsah,
  • priedušnosť – odvetrávanie potu a tepla a súčasne
  • ochranu pred vetrom, či externou vlhkosťou.

TIP: Ak teplota klesne pod -15°C, zvážte akékoľvek intenzívne športové aktivity.

Vrstvenie, ako stratégia obliekania, je založené na funkcii jednotlivých vrstiev:

  1. základná vrstva – odvádza telesnú vlhkosť a udržiava telo v suchu. Jej výber záleží na skúsenosti a preferencii prírodného alebo syntetického materiálu alebo kombinácie oboch.
  2. Stredná vrstva alebo izolujúca vrstva – stará sa o tepelný komfort a transportuje vlhkosť smerom k vrchnej vrstve.
  3. Vrchná vrstva – odvádza vnútornú vlhkosť a chráni pred vetrom či vonkajšou vlhkosťou.

Klasika alebo skejt na upravených tratiach

So stupňom osvojenia si techniky behu na lyžiach sa športový zážitok zvyšuje. Čím je výkon v stope intenzívnejší, tým väčší význam hrá oblečenie.

Pohybový rozsah vyžaduje ľahké, elastické materiály a dynamické strihy s prvkami fixácie. Komfort nosenia pri strednej vrstve spríjemňujú ploché švy. Súčasne s tým musí ísť o maximálne priedušné tkaniny (Polartec® Power Grid™, Polartec® Power Wool™, Polartec® Power Strech™, Mecrofleece, Tecnopile® alebo Tecnostrech®). Tieto materiály rýchlo prepustia vnútornú vlhkosť, a pritom zadržia potrebné teplo.

TIP: Uprednostnite mikinu so zipsom. Rozopnutím zipsu môžete získať alternatívne odvetrávanie.

Hybridné oblečenie kombinuje rôzne typy funkčných materiálov podľa anatomických zón. Je vhodnou voľbou tak pre strednú, ako aj vrchnú vrstvu. Vďaka tomu si môžete vybrať priedušné oblečenie podľa predpokladaných podmienok, a to v kombinácii vetruodolnosť – termoizolácia alebo nepremokavosť – termoizolácia. V oblasti termoizolačných materiálov víťazí, vďaka nenasiakavosti, syntetika. Preferovanými sú materiály Primaloft® alebo  Polartec® Alpha®.

TIP: Hľadajte bundy s dostatočným počtom, veľkosťou a dobrou dostupnosťou vreciek.

Aktívna izolácia POLARTEC® Alpha® verzia Direct ponúka vynikajúci tepelný komfort a má jednu z najvyšších hodnôt paropriepustnosti na trhu. Práve jej použitie výrazne znižuje hmotnosť, keďže nepotrebuje vnútornú podšívku a jej vlákna sa dotýkajú priamo základnej vrstvy oblečenia.

TIP: Aby ste sa neprehriali, mali by ste pred samotnou aktivitou v oblečení pociťovať mierny chlad, ktorý sa stratí s rastúcou intenzitou pohybu. Po ukončení aktivity je potrebné pridať izolujúcu vrstvu.

Turistika na bežkách alebo Backcountry

Keď si obujete širšie lyže a rozhodnete sa prešliapať si stopu voľným terénom, primárna požiadavka na priedušnosť oblečenia sa nezmení, no vzrastie požiadavka na vodoodolnosť a vetruodolnosť. Je len logické, že spôsob obliekania podlieha výraznejšie počasiu ako pri bežkovaní na upravenej trati.

Kľúčovú úlohu vo voľnom teréne hrá spojenie lyžiarky a nohavíc, ktoré by malo byť nepremokavé, čo sa dá dosiahnuť aj použitím návlekov. Hybridné nohavice s vetruodolným alebo nepremokavým panelom vpredu a s elastickou a priedušnou tkaninou vzadu sa dajú doplniť izolujúcimi kraťasmi alebo sukňou.

Od pása hore sa stratégia obliekania podobá tej ski-touringovej či turistickej. Nepremoknúť a odvetrať čo najlepšie vnútornú vlhkosť, aby ste sa vyhli nepríjemnému efektu wind-chill, ktorý dokáže výrazne stlačiť pocitovú teplotu.

Aj tu sa hybridné oblečenie javí ako najpraktickejšia voľba, ale určite nič nepokazíte ani kombináciou fleecu, či zatepľovacej bundy a nepremokavej membrány.

TIP: Na výlety noste náhradné vrstvy oblečenia, aby ste sa vždy mohli prezliecť do suchého (použite tzv. suché vrece)

Alternatívou pre začínajúcich bežkárov môže byť pri ich prvých pokusoch aj bežecké oblečenie alebo oblečenie na bicykel. Rozhodne sa však vyvarujte lyžiarskemu oblečeniu, ktoré je pre tento typ pohybovej aktivity príliš teplé, málo priedušné a robustné, a preto nevhodné.

VYBAVENIE: kompatibilné lyže s viazaním a topánkami podľa preferovaného štýlu, alebo trate; palice, funkčné spodné prádlo, ponožky, pohodlné strečové nohavice, tričko alebo mikina s dobrou termoregulačnou funkcionalitou. Navrch vetruodolná vesta alebo hybridná bunda s odvetrávacími zónami. Vybavenie: tenká čiapka, čelenka, tunel; okuliare; tenké, dobre padnúce rukavice. Pre výlety mimo stopu (turistika alebo backcountry) odporúčame, návleky, ľahký batoh s náhradným oblečením a nepremokavou bundou, či nohavicami.

UPOZORNENIE: Začiatočník, pokročlý alebo profík. Všetci rešpektujú základné pravidlo: športovaniu predchádza „warm-up“ – rozcvička, zameraná na aktiváciu šliach a zahriatie svalov na prevádzkovú teplotu. K tomu patrí plánovanie trasy, kontrola vybavenia, prípadne voľba mazania podľa typu snehu a profilu trate.

-44%
49.90  27.90  s DPH
-44%
54.90  30.90  s DPH
39.90  s DPH
29.90  s DPH
59.90  s DPH
54.90  s DPH
-45%
59.90  32.90  s DPH
-44%
54.90  30.90  s DPH
-45%
144.90  79.90  s DPH
-44%
134.90  74.90  s DPH
-44%
134.90  74.90  s DPH
-27%
94.90  68.90  s DPH
-45%
129.90  71.90  s DPH
-7%
149.00  139.00  s DPH
-20%
149.00  119.00  s DPH
-34%
94.90  62.90  s DPH
109.90  s DPH
104.90  s DPH
32.90  s DPH
32.90  s DPH

Zľava za Váš email

Nezmeškajte zľavy, akcie alebo novinky a ušetrite

10€

Prihláste sa na odber našich noviniek emailom
a získajte zľavový kupón v hodnote 10€ použitelný pri nákupe na 75€.
Kupón nie je možné použiť v kombinácii s ďalšími zľavami.

Odoslaním formuláru potvrdzujem, že som si prečítal zásady spracovania osobných údajov.