Starostlivosť o oblečenie

Všeobecné pravidlá starostlivosti

V prípade väčšiny našich výrobkov ide o syntetické materiály, ktoré sú nositeľmi funkčných vlastností. Aby oblečenie dlhodobo poskytovalo ochranu, je potrebné venovať starostlivosti náležitú pozornosť. Každý model má svoj štítok s medzinárodnými symbolmi starostlivosti.

Odporúčame, používať testované pracie prostriedky, napríklad: TOKO, Grangers, Atsko, HEY, Nikwax, Perwoll Sport alebo ekologický FIBERTEC. Softshellové a membránové oblečenie vyžaduje pravidelnú obnovu DWR vrstvy (Durable Water Repellency), ktorá zabezpečuje vodoodpudivosť a nepremokavosť.

Pracie prostriedky

Čisteniu a obnove impregnácie pri funkčnom oblečení by ste mali venovať zvýšenú starostlivosť. Vyhnúť sa použitiu pracích prostriedkov s obsahom bielidiel, zmäkčovačov alebo aviváže a uprednostniť tekuté prostriedky. Bežné pracie prostriedky obalujú vlákna polymérmi, olejmi, farbivami, tukmi a soľami, ktoré v konečnom dôsledku narúšajú funkčnosť materiálov.

Kontrola pred praním

Pred praním skontrolujte vrecká, vylúčte pevné predmety, ktoré by mohli odev poškodiť. Zapnite zipsy, suché zipsy, prípadne roztiahnite sťahovací systém. Pri praní nekombinujeme funkčné prádlo s vrchnými vrstvami oblečenia. Oblečenie perieme samostatne na nízkych otáčkach. Ak ste odstránili z odevu spotrebiteľský štítok, teplotu prania nastavíme na maximálne 30°C.

3D izolačné materiály

Termoizolačné bundy s dutými umelými vláknami odporúčame každý rok vyčistiť v práčke alebo v rukách v pracom prostriedku bez zmäkčovačov, bielidiel a aviváže. Po vypratí z odevu zľahka vytlačíme vodu, natrasieme a sušíme v horizontálnej polohe.

Fleecové odevy

Fleecové odevy perieme obrátené vnútornou stranou von. Používame šetrné módy prania pri teplote 30°C  až 40°C a pracie prostriedky bez bieliacich činidieľ alebo optických zjasňovačov. Sušíme voľne zavesené na ramienku pri izbovej teplote.

Sušenie a žehlenie

Opraté syntetické odevy nežmýkame, pokiaľ to etiketa priamo nepovoľuje. Odev zavesíme na ramienko alebo v prípade búnd položíme horizontálne, aby odkvapkala voda a sušíme pri izbovej teplote.

Syntetické materiály neodporúčame žehliť a vystavovať pri sušení priamemu slnečnému žiareniu. Žehlenie je vylúčené pri odevoch s obsahom z polypropylénu (POP).

Obnova DWR

DWR je dôležitou súčasťou membrán a softshellových odevov. Bráni nasiaknutiu materiálu vodou a umožňuje kvapkám stiecť po povrchu. Účinnosť DWR sa znižuje celkom logicky nosením, praním v bežných prostriedkoch, dymom, ale i opaľovacími a repelentnými látkami. Odporúčame využiť prípravky, ktoré nielenže odev vyčistia bez negatívnych vplyvov na vlákna, ale zároveň obnovia jeho vodovzdornosť. Po praní sa molekuly DWR aktivujú zvýšením teploty pomocou jemného prežehlenia alebo zahriatia v sušičke. Vhodný postup nájdete na obale impregnačného prípravku, napríklad: ATSKO alebo Nikwax a ďalšie.